Dobro posjećeno predavanje o prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke

U prostorijama Upravne zgrade Adriatic Marinas, Dom zdravlja Tivat je u okviru obilježavanja Ružičastog oktobra priredio predavanje „Važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke“.

Uz veoma dobru posjećenost sugrađanki, u prijatnom ambijentu i interaktivnoj atmosferi , na ovu temu su govorile dr. Sanja Čejović, spec. radiologije i dr. Sanja Lekić, spec.onkologije Kliničkog centra Crne Gore.

Zahvaljujući se gošćama iz Kliničkog centra, agenciji Novartis i domaćinama, direktorica Doma zdravlja dr Danica Stevović je podsjetila na to da su redovni preventivni pregledi jedini pouzdan i najdjelotvorniji način za očuvanje i unaprijeđenje zdravlja. Ona je apelovala na sugrađanke da budu odgovorne prema sebi i idu na skrining program kojim se otkrivanju rane promjene, kada je bolest izlečiva.

O prevenciji, dijagnostici i skriningu raka dojke govorila je dr Sanja Čejović , specijalistkinja radiologije. Ona je istakla da kancer dojke ne treba da bude tabu tema , da se o njemu mora otvoreno govoriti i da su osnova borbe protiv njega rani pregledi, jer je onda 90 % otkrivenih bolesti moguće izliječiti.

Govoreći o kancerogenim uzrocima dr Čejović je istakla: godine života, naslijedni faktor tj. prisustvo mutiranog gena, kasnu i dugu menarhu, hormonsku estrogensku Th, nerotkinje, postojanje atipičnih hiperplazija, gojaznost, konzumiranje alkohola, lošu ishranu , zračenje gr. Kosa.
Skrining ima za cilj detekciju promjena u dojkama prije pojave simptoma i znakova bolesti i namjenjen je ženama od 50. do 69. godine života, rekla je dr Čejović :

„Od 2015. od kada se u Crnoj Gori vrši skrining program, mamografijom je otkriveno oko 150 karcinoma dojke kod žena koje nisu imale nijedan simptom, niti tegobu. Mamografija se obavlja u ciklusima na dvije godine a otkriva promjene i do dvije godine prije pojave kliničkih simptoma. Kod nas čak 46 % žena u vrijeme otkrivanja karcinoma već ima udaljene metastaze.“

Najčešći od svih kancera kod žena i vodeći uzrok smrtnosti u Evropi je upravo kancer dojke:

„ Jedna od 9 žena dobije ovaj rak u jednom trenutku svog života, svaka dva minuta po jedna žena se dijagnostikuje sa karcinom, a svaki šesti minut se desi smrt kao posljednica uznapedovalog karcinoma. Takođe, ova bolest je češća kod starijih od 50 godina a 5% svih karcinoma desi se kod žena mlađih od 35 godina, kod muškaraca 1%. Granice u godinama ne postoje, može se dobiti počev od 19. godine pa sve do kraja života. „

Dr Sanja Lekić, specijalistkinja onkologije Kliničkog centra govorila je o boljim ishodima liječenja kod rane dijagnoze karcinoma dojke:

“Liječenje bolesti zavisi od stadijuma a odluka se odlučuje na multidisciplinarnom timu, tim ljekara – patolog, onkolog, radijacioni onkolog , medikalni onkolog, svako sa svog aspekta daje svoje mišljenje i donosi najbolju odluku za pacijenta. Sve sistemske terapije se sprovode na Institutu za onkologiju na Kliničkom centru CG i to je jedina ustanova u našoj zemlji koja liječi malignitet dojke . Svaki fizikalni pregled bi trebao bi da sadrži palpacioni pregled dojki . Dakle samopregledi i opet samopregledi je ono na čemu treba insistirati. Oko 80 % žena ovako uoči promjene u dojci ali je to u onim zemljamau kojima su žene edukovane za te preglede i koje su visokoosvještene o značaju prevencije.”

Iako onkolozi pripadaju u tercijalnu granu zaštite, dakle bave se liječenjem, žele da imaju pacijentkinje u ranim stadijumima bolesti , istakla je dr Lekić:

“Želimo da utičemo na to da se što više sprovodi primarna prevencija, počev od izabranih ljekara. Na žalost, kod nas je prevencija dosta zanemarena a mi moramo da stalno podižemo svijest o njenom značaju. Sekundarna prevencija podrazumijeva rano otkrivanje raka kroz redovne preglede ili kroz nacionalni skrining program. Želimo da srušimo tabu o neizliječivosti karcinoma jer je ta bolest ipak izliječiva ako se otkrije na vrijeme. Čak i u fazama metastaza mi uspjevamo da to stanje prevedemo u hroničnu bolest, tako da pacijentkinje žive kvalitetno i dugo i u odmaklim stadijumima.”

preuzeto sa portala Radio Tivat
https://radiotivat.com/

Danas je Svjetski dan mentalnog zdravlja

Danas se širom planete obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji je ustanovljen je 10. oktobra 1992. godine od strane Svjetske federacije za mentalno zdravlje. Jedan

OBAVJEŠTENJE

Komisija za ljekarske preglede počinje sa radom u 12.30h svakog utorka. Preuzimanje formulara za navedeni ljekarski pregled vrši se u periodu od 09.00h-11.00h istog dana